Gezi Blog'u
Site Slogan

Ucuz Uçak,Tren,Otobüs Bileti Bulma Yöntemleri

EKONOMİK UÇAK BİLETİ BULMANIN YOLLARI   

1*NEREYE GİDECEĞİM,ROTAMIZ NASIL OLACAK:İlk önce gideceğiniz ülke ve o ülkenin hangi şehrine gideceğinize karar verin.Oradan sonra başka şehir veya ülkeye nasıl geçebileceğinizin planlarını yapacaksınız.Önceden plan yapmak çoğu zaman ekonomik- ucuz bilet bulma imkanı sağlar.

2*SEYAHAT TARİHLERİNDE ESNEK OLUN:Uçuş tarihine karar verdiniz,işte bu tarihten 3 ve 6 ay öncesinden havayollarının kampanyalarını takip etmeye başlayın.Size uygun fiyatı ve tarihi bulduğunuz anda sonradan pişman olmamak için hemen alın. biletinizi alın.Havayolları firmaları,kampanyalar yaparak sizin hem bilet almanızı sağlarlar hemde kendilerine nakit para girişi sağlarlar.Uçak biletinizi salı ve çarşamba günlerine almak bile sizin ekonominize katkı sağlar.Bazı durumlarda bile seyahat tarihinizden geriye 18-28 günler öncesi en uygun fiyat sunulan tarihler olabiliyor.

3*UÇUŞ SAATİNDE ESNEKOLUN:Genellikle sabah 08/10 saatleri arası ve akşam 17/19 saatleri arası uçuşun en yoğun olduğu saatlermiş.İşte bu yüzden bu saatlerde uçmamaya çalışın.Ayrıca gece en geç saatli uçuşlarda %30 ‘a yakın fiyat farkını farkedebilirsiniz.Gece uçuşlarının başka bir faydasıda uçakta uyursunuz,sabah inince gideceğiniz yeri erkenden gezmeye başlarsınız.Konaklamaya vereceğiniz parayıda başka yerlerde harcarsınız. 4*ALTERNATİF HAVALİMANLARI BELİRLEYİN:Örnek olarak İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havaalanı.Atatürk havaalanına göre buraya inen uçaklar %25-%30 daha az ücret ödersiniz.Bunun sebebi ise havalimanlarının yoğunluğuna bağlı olduğu içindir.Yoğun hava limanlarının kiraları daha pahalıdır.Bu yüzden hava yolları bu farkı biletlerine yansıtır.

 5*HAVA YOLLARI MAİL ÜYELİĞİ:Yine bir yerlere gezmeyi düşünüyorsunuz,karar veremediniz.Belki karar verdiniz ucuz uçak bileti araştırmasındasınız ,bekliyorsunuz.Bunun için hava yollarının mail üyeliğine başvurduğunuzda kampanya tarihlerine denk geldiğinizde neredeyse yarı fiyatına uçabileceğinizi unutmayın.

 6*TEK YÖN BİLET TAKTİĞİ:Bazı hava yollarının veya arama motorlarının gidiş -geliş uçak bileti aramasını seçtiğinizde size ilk önce pahalı biletleri sunuyorlar.Tek bilet almak isterseniz bu çok daha ucuza geliyor.Örneğin Amsterdam’a gidiş-geliş 450TL. ödemeniz gerekirken,gidiş biletini ayrı geliş biletini ayrı olarak 300TL. alabilirsiniz.Bu yüzden nereye giderseniz gidin,önce gidiş-geliş,sonra tek yön fiyatlarını araştırın.Bulabilirseniz gidişi başka firma ile gelişi başka firma ile yapın.Ekonomik uçuş için denemeye değer.

7*AKTARMALI UÇUŞ TAKTİĞİ:Çoğu havayolu şirketleri müşteri kaçırmamak için aktarma noktalarını kullanarak cazip ekonomik fiyata uçak bileti satarlar.Mesela Lviv’e(Ukrayna) gideceksiniz. İstanbul-Lviv uçuşu pek muhtemel pahalı olacaktır. Ama İstanbul-Kiev ve sonrasında Kiev-Lviv aktarmalı uçuşuna bakarsanız, aslında daha ucuz olabileceğini göreceksiniz. Mesela İstanbul-Kiev uçuşu 600 TL iken, İstanbul-Kiev ve sonrasında Kiev-Lviv aktarması yaparsanız, 350 TL civarında olabileceğini görebilirsiniz. Bunun sebebi , şirket zaten direk uçuşları satıyordur. Ama Kiev-Lviv uçağı boş gitmesin diye, size böyle cazip fiyatlar sunarlar. Biraz daha geç olur ama sonuçta nereden baksanız % 40 daha ucuza uçmuş olursunuz.

8*UÇAK BİLETİ ARAMA MOTORLARI:Ucuz bilet bulmadaki en kolay yollardan biri arama motorları.Aşağıda vereceğim arama motorlarını kontrol ederek %20 gibi daha ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. 1-Kolaybilet.com 2- Turna .com 3-Momondo.com 4-Skyscanner.com 5-Ekobilet.com 6-Edreams.net 7-Aerobilet.com 8-Hipmunk 9-Expedia. Benim bildiklerim şimdilik bunlar.. Bazen arama motorlarında yerel firmalar anlaşma yapmadıkları için sonuçlarda çıkmayabiliyor. Avrupa’ya gideceksen özellikle Pegasus çok güzel kampanyalar yapıyor. Sürekli takip edip, kampanyalardan çok rahat bir şekilde %30-%40 indirime varan oranlarda faydalanabilirsin. Asya için Emirates, Malezya Havayolları ve Qatar Airways’de oldukça uygun. Kalite önemli dersen, THY ve Singapur Hava Yolları senin için daha uygun olabilir.Gideceğin ülkede veya ülkeye uçan firmanın da bir sitesini kontrol et. Bazen, nadir de olsa, o firmanın sitesi daha ucuz olabiliyor. Bilet almasan bile, o ülkeye uçan firma hakkında bilgi sahibi olursun.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.