Gezi Blog'u
Site Slogan

Dünyanın En Derin Sualtı Mağarası Keşfedildi

Çek Cumhuriyeti’nde,  ülkenin doğu kesiminde,  sular  altında kalmış kireçtaşından oluşan derin bir mağara keşfedildi.  Hranická Propast  adı verilen mağara en az 404 metre derinliğinde ve dünyanın şu ana kadar bilinen  en derin sualtı mağarası.  Daha   önceki rekor kuzeydoğu Roma’da bulunan  Pozzo del Merro düdenine aitti,  ancak Hranická Propast  bu rekoru  yaklaşık  12 metre ile kırmış oldu.

Bu keşif için finansal desteği sağlayan National Geographic tarafından verilen bilgilere göre,  keşif Çek-Polonya ekibi tarafından kullanılan   uzaktan kumandalı bir aracın  mağaranın en derin bölgelerine  ulaşması ve  aracın üzerindeki   göstergenin derinliği bildirmesi ile  27 Eylül 2016’da gerçekleşti.

Keşif ekibinin lideri,    Polonyalı ünlü  dalgıç  Krzysztof Starnawski   National Geographic’e verdiği demeçte  “Uzaktan kumandalı aracın konuşlanmasından hemen önce 200 metre derine  tüplü dalış yaptım  ve robotun takip etmesi için  yeni bir hat oluşturdum.  Amacımız  uzaktan kumandalı araca mağaranın en derin kısmına ulaşması için iyi bir başlangıç vermekti”  dedi.   Starnawski, ayrıca, “Biz ölçümlerin yüzde 100 doğru olduğundan  eminiz” diye belirtti ve  aracın göstergesinin  çok yakın zamanda belgelenmiş ve onaylı  olduğuna işaret etti.

Mağara 404 metreden  daha derin de  olabilir.

Keşif ekibinden Polonyalı fotoğrafçı  Marcin Jamkowski  “Biz yukarı çıkmaya karar verdiğimizde  uzaktan kumandalı aracın  altında  siyah bir  uçurum vardı”  şeklinde açıklama yaptı.  “Bulunduğumuz yer  ağaçlar, kütükler, dallar ile doluydu,  uzaktan kumandalı aracın  fiberoptik kablosunun bir yerlere dolanmasını  istemedik” diye belirtti. Jamkowski  ayrıca  “Bu derinlikleri keşfetmek için uzaktan kumandalı araçlara güvenmek zorundayız, çünkü bu derinlikler insan dalgıçlar için güvenli sınırın çok ötesinde” dedi.

Starnawski, mağaradaki  koşulların dalışı zorlaştırdığını,  suyun   yaklaşık  15 santigrat derece olduğunu ve  içerdiği   minerallerin  ekipmanlara ve suya maruz kalan  cilde zarar verebildiğini belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.