Gezi Blog'u
Site Slogan

Bir Taş Cambazı: Michael Grab

Bazıları kocaman birer kaya, bazılarıysa bildiğimiz çakıl… İlk bakışta üst üste durmaları imkânsız görünüyor. Oysa onları mükemmel bir denge içinde bir araya getiren, onlardan doğal heykeller yaratan biri var: Michael Grab.

Kanada doğumlu Michael Grab, Colorado Üniversitesi’nde mühendislik, mimarlık, edebiyat, son olarak da sosyoloji okumuş. Bu ilginç eğitim kombinasyonunu tembelliği ve özgürlük sevdası yüzünden sürekli okuldan kovulup her iade edildiğinde de başka bir bölümü seçmesine borçlu. İlk taş üzerine taş koyması da mezun olduğu yıla denk geliyor. Okulun yakınlarında bir plajda oynarken hissettiği rahatlama zamanla ona meditasyon için alternatif bir fikir olmuş.

Grab’in çalışma saatlerini güneş belirliyor. Güneş doğarken çıkıyor, batana kadar plajda kalıyor. Bölgede suni bir gürültü yoksa müzik dinlemiyor. Hayat felsefesi ise ilham verici:

“Beklentilerden sıyrıldım. Hiçbir amacım yok. Beklentisizlik en doğrusu. Çünkü öbür türlüsü hayal kırıklığı getiriyor. Bu benim felsefem… Mail kutumda okumadığım, belki de bana çok para kazandıracak yüzlerce e-mail var ama umurumda değil. Kazanacaksam zaten kazanacağım.”

2008 yılından beri devam ettiği “Gravity Glue“ çalışması kaya ve taşların kusursuz dengesinden oluşuyor. Görenlerin kesin bir hilesi vardır dediği çalışmaları için Grab; “Yerçekimi, bu yapıları bir arada tutan tek yapışkandır.” diyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.